Konferencja „Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej”

18 listopada 2019 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich uczniowie naszego liceum, pod opieką dyrektora mgr. Arkadiusza Zycha i germanistki dr Beaty Brachaczek-Świerkot, uczestniczyli w konferencji „Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej. Wydarzenie było częścią projektu „Panteon Górnośląski – badania naukowe”, realizowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą DIALOG. Patronat Narodowy w „Stulecie Odzyskania Niepodległości” objął nad wydarzeniem Prezydent RP Andrzej Duda.

Celem projektu jest wniesienie intelektualnego wkładu dla tworzącej się w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach instytucji kultury o nazwie „Panteon Górnośląski”, w której ukazane zostanie bogactwo kulturowo-społeczne Ziemi Śląskiej. Historia Śląska zostanie przybliżona poprzez prezentację życia i osiągnięć najważniejszych postaci związanych z przestrzeniami administracji, polityki, nauki, szkolnictwa, kultury, sportu, przemysłu i religii.

Konferencja była dla młodzieży okazją m.in. do zapoznania się z wynikami najnowszych badań, dotyczących historii Powstań Śląskich i Plebiscytu oraz z obrazem regionu przedstawianego w filmie, literaturze i czasopiśmiennictwie – w kraju i poza jego granicami. Jednym z wielu punktów programu była możliwość obejrzenia wystawy prezentującej sylwetkę patrona naszej szkoły – Wojciecha Korfantego.

Organizatorami konferencji byli: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Archidiecezja Katowicka oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: „Gość Niedzielny” oraz Radio eM.