Wyjście do kina na film „Milcząca rewolucja”

23.11.2018 r, dzięki Konsulatowi Generalnemu RFN we Wrocławiu, nasi licealiści mieli możliwość uczestnictwa w projekcji filmu „Milcząca rewolucja” („Das schweigende Klassenzimmer”, 2018) w reżyserii Larsa Kraumego. Seans odbył się w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego w katowickim Kinie „Światowid”.

Scenariusz filmu został oparty na prawdziwych wydarzeniach, opisanych w książce Dietricha Garstki (ówczesnego dyrektora szkoły, w której miały one miejsce). Dwaj przyjaciele z małego NRD-owskiego miasteczka Eisenhuttenstadt (noszącego w 1956 roku, kiedy to rozgrywa się akcja filmu, nazwę Stalinstadt) wyjeżdżają czasami do kina w Berlinie Zachodnim. Przed jednym z seansów oglądają kronikę filmową, gdzie pojawiają się informacje o ofiarach powstania węgierskiego, jakie wybuchło w Budapeszcie przeciwko socjalistycznemu systemowi. Na ekranie widać ofiary sowieckiej interwencji, podana też zostaje informacja o śmierci Ferenca Puskasa, znanego piłkarza, ówczesnego idola fanów futbolu. Poruszeni chłopcy opowiadają całą historię następnego dnia w klasie i proponują uczcić poległych Węgrów minutą ciszy. Budzi to kontrowersję wśród niektórych uczniów, nie chcą wierzyć słowom Thea i Kurta, bo przekaz miejscowych mediów jest zupełnie inny. O wszystkim przesądza głosowanie. W efekcie mający pierwszą lekcję nauczyciel historii nie rozumie, dlaczego nikt w klasie nie odzywa się. Kiedy wreszcie Eric, który nie chciał brać udziału w tym milczącym proteście, zdradza jego przyczynę, jasnym staje się, że niewinna minuta ciszy będzie miała dla młodych ludzi brzemienne w skutkach konsekwencje.

Dramat zdobył nagrody m.in. w Bawarii, Monachium, a także na Jameson CineFest. Ponadto był nominowany w czterech kategoriach do Niemieckich Nagród Filmowych.